TISZTELET A HŐSÖKNEK

Megemlékezés a II. világháborúban elesett hősi halott egészségügyi katonákról

 

A Magyar Tartalékosok Szövetsége és a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház közösen emlékezett meg a II. Világháborúban elesett hősi halott egészségügyi katonákról. A rendezvényt dr. Kopcsó István orvos vezérőrnagy is megtisztelte jelenlétével.


A Kórház 11-es Huszár úti telephelyén található emlékműnél a rendezvény főszervezője, Fülöp András főhadnagy, hadszíntérkutató köszöntötte a megjelenteket, köztük Farkas Imre és Koronczai Gyula hősi halott egészségügyi katonák jelen lévő leszármazottait.


Dr. Lippai Norbert, a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház főigazgatója elmondta, hogy a tavalyi évben nagy örömmel karolták fel a kezdeményezést, amit Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata is támogat az intézményein keresztül. A rendezvény jelentőségét mutatja, hogy a tavalyi, első évben Dr. Takáts Péter egészségügyi államtitkár, idén pedig dr. Kopcsó István orvos vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ volt parancsnoka, a Magyar Honvédség volt egészségügyi főnöke mondott megemlékező beszédet. Beszédében kitért arra is, hogy bár első ránézésre a katona és az orvos egymástól távol álló hivatások, ez koránt sincs így! Ahogy a honvédségnél, úgy egy kórház életében is elengedhetetlenül szükséges az egyes szervezeti egységek, szakmák együttműködése és a rend fenntartása, hiszen egy rendezett környezetben mindenki sokkal jobban tud teljesíteni, a szakmai színvonal pedig már önmagától is emelkedni tud, ha rendet teremtünk a környezetünkben.


Halász Sándor, az emlékművet 1943. október 10-én, nagy nyilvánosság előtt felavató vitéz Bakay Szilárd vezérezredes dédunokája személyes gondolatait osztotta meg a jelenlévőkkel, kihangsúlyozva, hogy bár keveset tudunk az avató ünnepségről, Ő biztos abban, hogy egy dolog elhangzott akkor: az orvosokban való hit és bizalom fontossága.


Dr. Kopcsó István orvos vezérőrnagy megemlékező beszédét azzal kezdte, hogy különleges helyszínen vagyunk, hiszen hősi halott egészségügyi katonáknak csak két helyen van emlékműve az országban: Budapesten és Szombathelyen. Semmelweis Ignác érdemeinek felelevenítése mellett elmondta, hogy Szombathely a hadi egészségügy egyik központja volt az első világháborúban. A 30.000 fős település 3.000 sebesültet látott el részben a 11-es Huszár úton, ami hatalmas társadalmi összefogást igényelt. A hadi sérültek ellátásában külön kiemelte Dr. Pető Ernő kórházalapító, felesége, a kórház létrehozását anyagilag támogató Szegedy Georgina, Kurin Gizella és az orvostörténeti szempontból egyedülálló gyűjteményét a városra hagyó dr. Smidt Lajos szerepét.   


Az emlékművet a beszédeket követően Bokor Zoltán atya áldotta meg, majd a jelenlévők elhelyezték az emlékezés koszorúit.


A rendezvény zárásaként a Poppr Emil 83. Területvédelmi Zászlóalj katonái tartottak harcászati és mentési bemutatót.


Fotógaléria (8)