Az 1948-49-es forradalom és szabadságharc hőseire gondolva emlékezzünk meg kórházunk névadójáról, Markusovszky Lajosról.
A magyar egészségügyi oktatás egyik megszervezőjeként is számon tartott sebész jelen volt az 1848. március 15-ei forradalom eseményeinél. A honvéd orvos a fel-dunai csatatéren teljesített katonaorvosi szolgálatot, számos sebesültet látott el, vigasztalt, és gyógyított. Görgey Artúrral szoros kapcsolatot alakított ki, a második komáromi csata után ő kezelte a honvédtábornok fejsebesülését.
A magyar kormány megbízásából szerepet vállalt a magyar katonai egészségügyi szolgálat létrehozásában, a honvédorvosok képzésére létrehozott hadorvosi tanfolyamon katonai sebészetet oktatott és műtő gyakorlatokat tartott.
A szakmai ismeretek terjesztésének fontosságát felismerve 1857-ben megalapította az azóta is létező és rendszeresen megjelenő Orvosi Hetilapot, majd pár évvel később a Magyar Orvosi Könyvkiadó Társulatot.
Az 1867-es kiegyezést követően az Eötvös József vezette Vallás- és Közoktatásügyi Minisztériumban az orvosképzés ügyeinek, majd később az egyetemi ügyek előadója lett.
Kórházunk 1955-től viseli büszkén a magyar orvos géniusz nevét, akinek szakmai életműve, hazaszeretete és hűsége mindannyiunk számára például szolgál!
Fotó: Markusovszky Lajos Pollák Zsigmond metszetén (Wikimedia Commons)